Elektrodrążenie Poznań – jest obróbką o charakterze ubytkowym i stosuje się go w wielu dziedzinach związanych z przemysłem. Jest wykorzystywane gdy nie jest możliwe uzyskanie pożądanych parametrów produktu za pomocą mniej skomplikowanych metod obróbki. Do metod elektrodrążenia zaliczamy elektrodrążenie wgłębne oraz drutowe.
Jak wygląda proces elektrodrążenia w praktyce?
Elektrodrążenie wykorzystuje impulsowe wyładowania elektryczne pomiędzy dwiema elektrodami. Dzięki temu zostaje wywołana erozja obrabianego materiału. Proces ten umożliwia wykonanie produktów o skomplikowanej i specyficznej budowie, przygotowanie detali wymagających dużej precyzji lub też wykonywanych z materiałów ciężkich do obróbki. W celu uzyskania wymaganego kształtu wykorzystuje się pole elektryczne oraz wysoką temperaturę (która sięga 6000-50000°C). Następuje wyrzucanie cząstek obrabianego materiału. Proces elektrodrążenia z powodzeniem jest wykorzystywany do regeneracji narzędzi i tworzenia form wtryskowych, kół zębatych czy matryc.
Elektrodrążenie – technologia elektroerozyjnego drążenia
Elektrodrążenie Poznań wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle:
– motoryzacyjnym,
– energetycznym,
– ciężkim,
– lotniczym,
– medycznym.
Proces ten wymaga użycia skomplikowanej technologii i specjalistycznego sprzętu, dlatego niewiele firm specjalizuje się w tym zakresie. Wadą tej metody jest długość i skomplikowanie procesu.
Cięcie wodą Swarzędz – alternatywa dla elektrodrążenia?
Cięcie strumieniem wody i proces elektrodrążenia nie jest stosowany zamiennie. Cięcie wodą stosuje się tam, gdzie materiał nie może być poddawany działaniu wysokiej temperatury. Cięcie wodą Swarzędz – największe zalety:
– Wysoki stopień precyzji;
– Brak odkształcenia oraz zmiany metalurgicznej materiału za względów termicznych – Brak utwardzania materiału wzdłuż krawędzi cięcia;
– Brak odprysków podczas pracy;
– Niewielka szerokość szczeliny cięcia;
– Wysoka prędkości cięcia;
– Wysokie bezpieczeństwo dla środowiska;
– Optymalne wykorzystanie materiału za pomocą oprogramowania CAD/CAM;
– Brak utwardzania materiału wzdłuż krawędzi cięcia.