Suszarnia do trocin w teorii – Jak działa, jaką wybrać?   

Trociny są bardzo chętnie wybieranym produktem do tworzenia pelletu.  Jednak, zanim zaczną się nadawać do przetwórstwa, muszą spełniać odpowiednie normy. Między innymi konieczne jest ich odpowiednie wysuszenie. W tym artykule powiemy o tym, jaka suszarnia do trocin sprawdza się najlepiej i jak działa. Zapraszamy do lektury.

Suszarnia do trocin w teorii  

Jak powiedzieliśmy wcześniej, trociny to rodzaj biomasy najczęściej wykorzystywany do tworzenia pelletu, ale wcześniej wymagają odpowiedniej obróbki. Zalicza się do niej:

  • Odpowiednie  oczyszczenie,
  • rozdrobnienie na jednolitą frakcję,
  •  wysuszenie do wskazanego poziomu wilgotności.

Skupimy się na ostatnim etapie – suszeniu. Najczęściej odbywa się ono w specjalnych suszarniach. Jak przebiega ten proces? Trociny są podawane do komory suszarniczej, gdzie dzięki działaniu gorącego powietrza, o silnym nadmuchu rozpoczyna się proces suszenia. Ile to trwa? Tak naprawdę cykl suszenia zawsze może wymagać innego czasu ponieważ trociny mogą być zawilgocone w innym stopniu. Także sama suszarnia ma wpływ na długość procesu. Co dalej? Gdy już uzyska się odpowiedni poziom wilgotności, trociny zostają przekazane do zasobnika. Dalsze etapy i procesy technologiczne zależą od produktu, jaki chce się ostatecznie uzyskać. A jakie suszarnie do trocin wykorzystuje się najczęściej?

Suszarnie taśmowe i bębnowe

Najczęściej wybieranym typem suszarni są suszarnie bębnowe. Sprawdzają się one przy większości produktów biomasy. Suszarnie te są także bardzo wydajne. Co ważne, mogą pracować z bardzo wilgotnym materiałem, jak również zdecydowanie bardziej suchym. Suszarnie bębnowe są bezpieczne. Zazwyczaj mają zabezpieczenia, które decydowanie zmniejszają ryzyko pożaru. Zaraz za suszarniami bębnowymi są suszarnie taśmowe, które  osiągają wydajność podobną do tych opisanych przed chwilą. Jednak mają pewną cechę charakterystyczną – niższą niż w przypadku suszarni bębnowych, temperaturę suszenia. Suszarnie te różnią się również czynnikiem grzewczym. W bębnowych jest to gorące powietrze, natomiast w taśmowych oprócz powietrza często czynnikiem tym jest również woda o temperaturze 90 stopni Celsjusza, a także specjalny płyn grzewczy, o temperaturze do 120 stopni Celsjusza.