Audyt informatyczny – dlaczego warto go przeprowadzać?

Jedną z ważniejszych kwestii użytkowania Internetu jest bezpieczeństwo w sieci. Zabezpieczenie Internetu jest szczególnie istotne w przypadku codziennej pracy w firmie. Jak uchronić się przed niebezpieczeństwem, którego nie widać? Wszak cyberprzestępczość rozwija się w zastraszającym tempie i cenne dane firmowe mogą być niepostrzeżenie wykradzione lub – co gorsza – niewłaściwie wykorzystane! Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu – jest nim regularne przeprowadzanie audytu informatycznego wraz z przeszkoleniem kadry pod kątem właściwego zabezpieczania wrażliwych danych!

Czym jest audyt informatyczny?

Zapytaliśmy o to osoby, które zawodowo zajmują się jego przeprowadzaniem w województwie kujawsko-pomorskim, a mianowicie specjalistów od audytu informatycznego w Mogilnie i Żninie. Audyt informatyczny to nic innego, jak szczegółowy przegląd i ocena systemów informatycznych w firmie. Audyt informatyczny w Mogilnie nie różni się od audytu w innych miejscach świata. Polega na zebraniu wszelkich danych i zaplanowaniu działań w obrębie audytu. Jeśli audyt przeprowadzany jest regularnie, warto sięgnąć w tym momencie po poprzednie wyniki. Gdy specjalista posiada już wszelkie dane nt. firmy, bada i ocenia systemy informatyczne, wykorzystywane w danej działalności. Z każdych działań zapisuje odpowiednie raporty. Co ważne, fachowcy od audytu informatycznego ze Żnina dodają, że audyt bezpieczeństwa może uwzględnić kontrolowane ataki na infrastrukturę w firmie oraz sprawdzać reakcje pracowników na zagrożenie w sieci. Ma to na celu zbadać przyczyny błędów oraz wskazać ich miejsce w systemie. Raport wskazuje najsłabsze punkty, a specjaliści od audytu pomogą poszukać ich rozwiązania w celu poprawy bezpieczeństwa w Internecie. 

Na jakiej podstawie działają audytorzy?

Wykonywanie audytu informatycznego w Żninie i innych miejscach obwarowane jest szeregiem zapisów prawnych, każdy specjalista musi działać w ich zakresie. Podstawę prawną audytu tworzą:

– normy dotyczące zarządzania procesami IT – ISO/IEC 20000, COBIT,

– odnośnie bezpieczeństwa informatycznego – ISO/IEC 27001, PCI DSS, FIPS, 

– przebieg audytu – ISO/IEC 19011:2002,

– zarządzanie jakością – ISO 9001.

usługi IT

Co daje audyt?

Przede wszystkim jest skuteczną oceną obecnego stanu systemów informatycznych w przedsiębiorstwie. Na podstawie rzetelnej analizy umożliwia podniesienie standardów informatycznych, większe bezpieczeństwo danych firmy, ochronę przez zagrożeniami zewnętrznymi, a co za tym idzie, lepsze wyniki firmowe. Warto wykonywać go regularnie by mieć pewność, że nikt nie wyrządzi firmie krzywdy w Internecie.